Dom Dentysty
 Dom z gabinetem stomatologicznym zaprojektowano w Gdyni - Obłużu przy ul. Rymarskiej 11A. Działka w kształcie zbliżonym do prostokąta o wymiarach około 13,5m x 31m od wschodu i północy przylega do skrzyżowania ulic Czeladniczej i Rymarskiej, od zachodu i południa sąsiaduje z zabudową jednorodzinną. Teren inwestycji obejmuje stok wzniesienia o znacznym przewyższeniu - ok. 6m na długości działki. Usytuowanie budynku na działce wynika z układu granic działki i linii zabudowy oraz nawiązuje do układu istniejącej zabudowy na sąsiednich działkach.  
 Inwestycja polegała na budowie domu jednorodzinnego z lokalem usługowym o trzech kondygnacjach nadziemnych z wbudowanym garażem. W lokalu usługowym prowadzona jest indywidualna praktyka lekarska – gabinet stomatologiczny. Układ funkcjonalny zakładał rozdzielenie stref użytkowych na poszczególne kondygnacje. I tak na parterze, na poziomie ogrodu, przewidziano część mieszklaną o otwartym jednoprzestrzennym charakterze z jadalnią, pokojem dziennym i kuchnią. Wydzielono pokój do pracy, wc i kotłownię. Układ elewacji umożliwia otwarcie na zieleń i daleką perspektywę miasta. Na I piętrze, w poziomie ulicy Rymarskiej zlokalizowano funkcję usługową - gabinet stomatologiczny. Położenie zapewnia bezproblemowy dostęp także dla osób niepełnosprawnych. Klatka schodowa i wiatrołap umieszczony we frontowej części budynku umożliwia rozdzielenie ruchu domowników i pacjentów. Wydzielono poczekalnię dla 5 osób z wc dla niepełnosprawnych, gabinet na jedno stanowisko stomatologiczne oraz pomieszczenie socjalne dla pracowników. Także na tej kondygnacji, w gabinecie, przewidziano otwarcie widokowe. W poziomie I piętra znajduje się też garaż na jedno stanowisko postojowe. Część sypialniana rozmieszczona jest na trzeciej kondygnacji. Składa się z trzech sypialni z łazienkami i garderobami. Główna sypialnia posiada taras widokowy.
 Koncepcja wypływa z zastanego układu terenu oraz przeznaczenia budynku. Opiera się na pomyśle dynamicznego oddziaływania wzgórza na strukturę domu, powstałe w wyniku tego przemieszczenia nadają bryle lekkości. W abstrakcyjny, nie dosłowny sposób podjęto próbę sparafrazowania pracy stomatologa. Utrzymana w jasnej tonacji elewacja dodatkowo podkreśla ideę, pełniąc także funkcję socjotechniczną. Użyte na elewacjach drewno, poprzez swój naturalny charakter, ma za zadanie uzyskanie pozytywnego nastawienia odbiorcy – pacjenta - przechodnia. 
Formę dostosowano do zastanych uwarunkowań urbanistycznych i terenowych, nawiązując do historycznej architektury gdyńskiego modernizmu dwudziestolecia międzywojennego, do tradycji tzw. „białego miasta”. Kubiczna bryła z płaskim dachem dobrze wkomponowuje się w strome zbocze. Położono nacisk na ekspozycję budynku od strony skrzyżowania. Zlokalizowano tu główne wejście uformowane w sposób „zapraszający - wciągający” do wnętrza budynku. Dynamizm i nowoczesność formy architektonicznej pełni funkcje reklamy prowadzonej działalności usługowej. 
 Gabinet wyposażono w aparat RTG. W ramach projektu wykonano obliczenia dla osłon stanowiących zabezpieczenie przed promieniowaniem.  
 W budynku zastosowano efektywny, nowoczesny i energooszczędny system ogrzewania. Zwiększono w stosunku do obowiązujących wymagań grubości izolacji termicznych oraz przewidziano użycie wysokiej klasy przeszkleń termoizolacyjnych tak, aby uzyskać poziom budynku energooszczędnego.


Powierzchnia całkowita: 284m2,
kubatura: 985m3 .

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania...
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, ze przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwość ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest ER STUDIO Robert Ereciński Architekt z siedzibą przy ul. Starowiejskiej 22/1 w Gdyni, 81-356, e-mail: erstudio@erstudio.pl, tel. 501797111.
Przepisz tekst z obrazka.   
WYŚLIJ > 
KONTAKT

e-mail: erstudio@erstudio.pl

M:+48 501 797 111

ADRES

ER_STUDIO  
Robert Ereciński ARCHITEKT 
ul. Starowiejska 22/1  
81-356 Gdynia
POLAND 


© ER_studio Robert Ereciński